Rubriky
Nakupování

Stavba dřevěné terasy

Terasa u rodinného domečku má v dnešní době řadu využití. Nejčastěji slouží jako místo k posezení a odpočinku, můžeme ji také ale využít k pěstování bylinek nebo třeba k sušení prádla. Jestliže po takové terase toužíte, nebojte se zkusit si takovou dřevěnou terasu postavit sami. A pokud jste domácí kutil, práce vám půjde od ruky.

prkna

Prvním krokem bude vyhloubení jámy ve velikosti uvažované terasy přibližně 50 cm hluboké. Po vyhloubení jámy se po celém obvodu venkovní terasy musí usadit obrubníky, které se ukládají do betonového lože. Nyní je na řadě podkladová vrstva štěrku. Dospod přijde hrubá frakce štěrku, vrchní vrstvy jsou tvořeny jemnou frakcí. Vysoká vrstva štěrku je důležitá z hlediska propustnosti a odvodu vody. Dřevěná prkna totiž nebudou od země vlhnout a tím pádem nebudou plesnivět a hnít. Podkladový štěrk se musí udusat, protože případné nerovnosti by mohli komplikovat pokládku hranolů. Pokud máme položené podkladové hranoly, přichází na řadu připevňování samotných terasových prken. Ta se pokládají kolmo na hranoly a připevňují se vždy dvěma vruty. Vždy používejte nerezové terasové vruty, které předchází poničení dřeva a zvyšují životnost terasy. Mezi terasovými prkny by měla být mezera 5-10 mm. K tomu vám poslouží distanční podložky, které lze potom odstranit. Je potřeba dbát na to, aby všechny vruty na terase byly v rovině. Nyní máme terasu hotovou a stačí už jen řádně ošetřit dřevo.

dřevěná terasa

Pokud si k výstavbě terasy vyberete smrkové nebo borovicové dřevo, výhodou bude nízká pořizovací cena, ale taková terasa klade vysoké náklady na údržbu a její životnost je okolo 10 let. Naopak u teras z modřínového dřeva není povrchová úprava nezbytná, pokud vám nevadí, že terasa působením světla zešedne. Životnost této terasy je až 25 let, ale pořizovací cena je vyšší oproti první variantě. Terasa z exotických dřevin má vysokou životnost, je nenáročná na údržbu, povrchová úprava není nutná a lze si vybrat z několika odstínů. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, možné vyplavování barev a při kontaktu s železným předmětem se na dřevě vytváří tmavé skvrny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup