Zázračné ovoce AVOKÁDO

Avokádo je druh ovoce, který je plodem stromu zvaného hruškovec přelahodný. Stromy jsou pěstovány v subtropickém pásu Nového světa. Plod má tvar hrušky nebo vejci a zvenčí je
zeleno-hnědý. Dužina je světle zelená a uprostřed ní najdeme poměrně velkou pecku (3 – 5 cm).
 dvě avokáda.jpg

Historie

První záznamy o avokádu jsou staré asi 10 000 let před naším letopočtem. Za domov se považuje Mexiko, ze kterého bylo rozšířeno po celé Střední a Jižní Americe a na blízké ostrovy jako Jamajka, Kuba.
Dnes se pěstuje hlavně v Chille, Dominikánské republice, na Nové Zélandu nebo třeba Austrálii.
strom avokádo.jpg 

Co je na něm tak zajímavé?

Oproti jinému ovoci je tvořeno přibližně 80% tuku a velkým množstvím minerálů, vitamínů a bílkovin. Neobsahuje žádný cholesterol, ani sodík a má nízký obsah nasycených tuků. Hlavní složkou tuků je kyselina olejová, která je také složkou například olivového oleje a jsou ji přiřazovány příznivé účinky jako snižování zánětů nebo prospěšné účinky rakovinotvorné geny.  Je vědecky dokázáno, že snižuje chuť k jídlu a proto je výborné pro lidi, kteří drží dietu. Obsahuje totiž vysoké množství vlákniny a sacharidů, které zajišťují úbytek váhy.
avokádo s vejci.jpg 

Nutriční hodnoty

Ve 100g avokáda se vyskytuje mnoho živin, které obsahují poměrně velké procento denní doporučené dávky vitamínů a minerálů. Patří zde:
·         Vitamín K (26%)
·         Kyselina listová (20%)
·         Vitamín C (17%)
·         Vitamín B5 (14%)
·         Draslík (14%)
·         Vitamín B6 (13%)
·         Vitamín E (10%)
·         Další menší procentuální množství hořčíku, zinku, vitamínu A, B1, B2, B3, fosforu, železa,…
 

Jak jej připravit?

Avokádo můžeme připravit na mnoho způsobů. Můžete si z něj udělat puding, guacamole, tatarák a mnoho dalších. Jedním z nejjednodušších způsobů avokádový toast s vejcem.
Potřebujeme:
·         Avokádo
·         Sůl, pepř
·         Toast
·         Vejce
Postup:
Vydlabeme zelenou dužinu a rozmačkáme ji vidličkou nebo ji nakrájíme na tenké plátky. Poté osolíme a opepříme dle chuti. Zamícháme a přidáme na opečený toast. Následně si usmažíme volské oko nebo uvaříme ztracené vejce, které posadíme na topinku. Dobrou chuť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup