Vzácný nález ze starověkého Říma

Přibližně asi dvacet dva kilometrů na západ od hlavního města Kypru, v oblasti, kde se nacházejí pole, objevili archeologové skoro dva tisíce let starou, ale přesto nedotčenou mozaikovou podlahu, která znázorňuje scény ze starověkých závodů vozů, které byly taženy koňským čtyřspřežím. Odborníci datují původ této mozaiky až do čtvrtého století. Mozaika je dlouhá přibližně dvacet šest metrů a je výjimečně zachovalá.
nález archologů
Na mozaiku již před několika lety narazil farmář z Akaki, ale až nyní se podařilo místním úřadům tuto oblast naplno odkrýt. Mozaika se nacházela pod tratí, neboť v oblasti, kde byla odhalena, kdysi vedla železniční dráha. Nyní se zde pěstuje kvalitní zelenina a brambory Archeologové odhadují původ mozaiky z období starověkého Říma. Mozaika by podle odborníků měla jako jedna z devíti zobrazovat výjevy z hipodromu, a měla by být jedinou svého druhu, jaká se kdy na Kypru našla.

Výjimečně zachovalá

Odkrytá mozaiková podlaha je bohatě zdobena geometrickými tvary.  Zobrazuje také několik výjevů z arény, konkrétně ze závodů vozatajů na dvoukolových vozech, které byly tehdy tažené čtyřspřežím. Celý znázorněný výjev doplňují texty ve starořečtině.  Znalci se domnívají, že se popis u mozaiky s největší pravděpodobností týká jmen koní. Podle archeologů mohla být mozaika součástí domu nějakého bohatého člověka.
mozaika s dětmi

Starověké římské domy s mozaikami

Římané měli ve městech mnoho organizovaných čtvrtí s nádhernými vilami, které patřily bohatým občanům a které mnohdy dosahovaly až pěti pater. Domy často zdobily sochy a vítězné oblouky. Všechno Římské umění, včetně mozaik, oslavovalo hrdinské činy césarů. Nezbytnými budovami a zařízeními každého římského města byly také vždy lázně, které byly plné mozaik, sloupoví a mramoru. Ty byly využívány pro odpočinek a relaxaci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup