Rubriky
Technika

Vyplatí se pořídit si chytrou domácnost?

Asi každý z nás chce mít život co nejpohodlnější. A k tomu patří mimo jiné také usnadnění domácích prací. Ty zná každý – vysávání, vytírání, utírání prachu, mytí nádobí a mnohé další. Je jich mnoho, a tak není divu, že se snažíme si je usnadnit tak, jak je to jen možné. Jednou z posledních vymožeností v tomto oboru je i chytrá domácnost. Zde je náš dům či byt napojen na centrální systém, který můžeme řídit pomocí internetu například z mobilního telefonu. Co vše pro nás může udělat? Například díky němu můžeme nastavit automatický vysavač, aby uklidil, než přijdeme domů. Stejně tak můžeme zapnout myčku nádobí či klimatizaci. S jeho pomocí také otevřeme dveře, díky čemuž nemusíme hledat klíče.

 

klasická chytrá domácnost

 

Samozřejmě to není vše. Můžeme tak ovládat i přístroje jako je televize či rádio, což je dobré, pokud si chceme nahrát nějaký pořad v době, kdy nejsme doma. Také tímto způsobem nastavíme topení, což oceníme zvlášť v zimě. Znamená to totiž, že nemusíme zbytečně topit celý den, abychom po příchodu z práce nezmrzli.

 

To vše zní samozřejmě skvěle, otázkou však je, zda se to v našich podmínkách vyplatí. Jistě, připojení k internetu, které je k tomu potřeba, má většina z nás k dispozici. Avšak máme i potřebné přístroje? Ne všechny jsou totiž schopné napojení na chytrou domácnost, a ty, které jsou, nebývají nejlevnější, zvláště pokud jde o spotřebiče.

 

mobil k ovládání chytré domácnosti

 

Dále vzhledem k tomu, že veškeré přístroje musí být po celou dobu v zapnutém či alespoň stand-by módu, zvýší se nám také účet za elektřinu. A to si při jejích dnešních prudce rostoucích cenách může dovolit skutečně jen málokdo. Proto je dobré si uvědomit, že ačkoliv nám toto rozhodně může usnadnit život, bude se jednat o velkou zátěž pro naši peněženku. Jistě, je pravděpodobné, že tento systém v budoucnu značně zlevní. V současné době je však stále velmi drahý.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup