Rubriky
Cestování

Vydejte se na kolech na Voticko

Votice jsou poměrně málo známé městečko mezi Benešovem a Táborem. Nachází se na vlakové trati z Prahy do Tábora a Českých Budějovic, a máte-li rádi cestování vlakem, možná vás krajina Voticka zaujme natolik, že tu zatoužíte vystoupit a poznat ji blíž.

Můžete se sem vypravit i s jízdními koly a vlak je k tomu vhodná příležitost, kola jsou vypravována jako spoluzavazadla a není nutný ani nosič kol na osobní automobil. Voticko na kolech, to je především neskutečná pohoda řídce osídlené oblasti, kde se tolik neprojevil devastační vliv průmyslové výroby, snad jen některé kamenolomy tu výrazněji promluvily do krajinotvorby, ale těch tu není mnoho. A tak tu máte jedinečnou možnost objevovat různá skrytá romantická zákoutí v mírně zvlněném kraji lesů a luk.

kozy na louce

Oblast Benešovska, Táborska a Voticka je v některých místech přezdívána jako Česká Sibiř, podoba se Sibiří není náhodná, protože tu panuje poněkud drsnější klima, než např. na Českobudějovicku či v Třeboňské pánvi. Zimy tu bývají delší a mrazivější, a možná i to bylo důvodem, proč se sem příliš mnoho lidí nehrne, aby tu žili natrvalo.

A jaká místa byste si neměli nechat na Voticku ujít? Nepochybně zámek Ratměřice s přilehlým parkem a několika rybníky v okolí obce Jankov. Zajímavé jsou i Přírodní památka Kališťské louky a mokřady a Podhrázský rybník. Zavítat byste mohli i do Bystřice u Benešova, se zajímavou železniční zastávkou poblíž Splavského rybníka, obrůstající pnoucími rostlinami.

krásná krajina

Co byste si rozhodně neměli nechat ujít, je rozhledna Kochnov, je to docela obyčejný dřevěný posed, ale opatřený schůdky a posazený na místě s fantastickým výhledem na oblast České Sibiře. Nezapomeňte si vzít s sebou na cesty kvalitní zrcadlovku (pokud ji vlastníte), právě odtud můžete pořídit nádherné panoramatické snímky. Výhled z Kochnova stojí za to nejen v létě, kdy se všechno kolem vás zelená, ale i na jaře a na podzim nebo v zimě, pokud krajinu pokryje sněhový příkrov a vysvitne slunce. Díky smíšeným lesům se tu barví na podzim listí stromů a na jaře zas rozkvétá luční kvítí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup