Rubriky
Zahrada a dům

Pračku vybírejte podle technických parametrů a velikosti

Pračka s horním plněním má zásadní výhodu v tom, že krátce po začátku praní, kdy se do bubnu napouští voda, je do něj možné přidat ještě nějaké prádlo, na které jsme zapomněli. Způsob plnění pračky nemá jinak žádné specifické přednosti, ať už z technického hlediska konstrukce, ani z hlediska praktičnosti. U praček s horním plněním však pamatujte, že musí být dostatek prostoru nad pračkou (minimálně 50 cm), ale zas může být méně místa před pračkou, kde není plnicí otvor.
buben pračky
Pračky s předním plněním se používají častěji. Určitou výhodou je využití horní ploché desky jako odkládacího prostoru pro koš na prádlo apod. Pračky s předním plněním se vyrábí o hloubkách 33, 40, 45 a 60 cm. Nejlépe se prodávají pračky na větší objem prádla, kdy se do bubnu vejde 5 kg suchého prádla. Menší bubny se volí obvykle pro menší počet členů domácnosti, např. osamělým lidem nebo bezdětným párům postačí pračka pro hmotnost prádla 3,5 kg. Záleží však také na tom, jak velké kusy prádla budeme prát, např. povlečení a prostěradla o vyšší
hmotnosti.

Otáčky bubnu

Otáčky bubnu pračky jsou rozhodující k tomu, jak suché prádlo z pračky po vyprání vyjmeme. Čím jsou otáčky vyšší, tím bude prádlo více vyždímané a bude kratší dobu schnout na sušáku (pokud nemáte sušičku). Staré pračky se prodávaly běžně s otáčkami kolem 400 ot./min. Dnešní otáčky bubnu se při odstřeďování pohybují v hodnotách 800 – 1000 ot./min. Příliš vysoké otáčky ovšem nemusí být vždy výhodou, naopak u některých druhů tkanin se při vysokých otáčkách narušuje jejich struktura a poškozují se. Z tohoto důvodu jsou pračky vybavené možností přepnout odstřeďování na nižší otáčky.
nohy v pračce

Úspora energie

Optimální spotřeba elektrické energie je u výrobků, označených energetickou třídou A. Jedná se o elektronicky řízené procesy praní, které zaručují úsporu energie. Elektronika se postará o optimální provoz čerpadla, topného systému a elektromotoru, který pohání prací buben. Moderní pračky jsou rovněž vybaveny displejem, kde se snadno kontroluje průběh pracího procesu.
Mnohem hůř jsou na tom pračky s energetickou náročností B až G, ale takové modely postupně z trhu mizí a vytlačují je elektronicky řízené výrobky. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup