Rubriky
Životní styl

Pitný režim aneb diskutabilní záležitost…

Neměnným reálným faktem je, že bez vody –  tekutin se nelze obejít. Zapotřebí je rovněž myslet na udržení vyváženosti mezi výdajem a příjmem tekutin. Obvykle u člověka jde o denní vyloučení okolo 2,5 litru tekutin z těla. Avšak například u těžce fyzicky pracujících, při nadměrné aktivitě či v přílišných vedrech je toto množství ještě vyšší.
 převržená sklenice
Nedostatek přísunu tekutin neboli dehydratace způsobuje:
 
·         bolest hlavy,
·         únavu, vyčerpání, malátnost,
·         ztrátu soustředění,
·         velmi suchou pokožku,
·         sníženou výkonnost  po fyzické i duševní stránce,
·         onemocnění ledvin,
·         záněty močových cest a vznik močových kamenů,
·         možnost selhání oběhového systému.
 
 
Jak správně dodávat tělu přísun aneb kdy pít
 
Byť se to může jevit jako nelogické opak je pravdou. Je podstatné – kdy a kolik dodat tělu potřebných tekutin. Zásadní je pít po celý den vyváženě. Je nevhodné pít pouze při pocitu žízně či po celodenní absenci dohnání přísunu tekutin večer. Jedná se o „šok“ pro tělo. Výsledkem není dodržení pitného režimu, ale potenciální poškození ogranismu mající negativní účinek na zdraví.
sklenice vody s citronem
 
Co se počítá a co již ne do pitného režimu
 
Všeobecně je již známo, že kafe odvodňuje a nelze konzumaci kávy zahrnovat do pitného režimu. Naopak, v případě vychutnání si lahodného doušku kávy je třeba o to více navýšit přísun tekutin. Pro adekvátní dodržování pitného režimu je ideální přísun tekutin v podobě čisté vody nebo balené, vhodnější je neperlivá voda. Taktéž neslazené čaje včetně bylinných jsou příhodnou volbou. Též ovoce a zelenina bohatá na vodu je zdrojem příjmu tekutin. Rovněž  lze započítat pití zeleného čaje v rozumné míře, neboť obsahuje stejně jako káva kofein, avšak podstatně v menším množství. Do příjmu tekutin lze zahrnout i polévky – v případě, že nejsou moc solené. Různé džusy, nektary, ochucené vody či limonády jsou méně vhodné z důvodu obsahu cukru a umělých sladidel i barviv. Mléko či kakao obsahuje bílkoviny, tudíž je považováno za potravinu a nelze považovat za tekutinu v rámci pitného režimu.
 
 
Pravidelný pitný režim je importantní pro lidské zdraví. Myslete na to! Některé negativní faktory vlivem nízkého příjmu tekutin se mohou projevit až po delším intervalu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup