Rubriky
Životní styl

Pitný režim aneb diskutabilní záležitost…

Neměnným reálným faktem je, že bez vody –  tekutin se nelze obejít. Zapotřebí je rovněž myslet na udržení vyváženosti mezi výdajem a příjmem tekutin. Obvykle u člověka jde o denní vyloučení okolo 2,5 litru tekutin z těla. Avšak například u těžce fyzicky pracujících, při nadměrné aktivitě či v přílišných vedrech je toto množství ještě vyšší.
 převržená sklenice
Nedostatek přísunu tekutin neboli dehydratace způsobuje:
 
·         bolest hlavy,
·         únavu, vyčerpání, malátnost,
·         ztrátu soustředění,
·         velmi suchou pokožku,
·         sníženou výkonnost  po fyzické i duševní stránce,
·         onemocnění ledvin,
·         záněty močových cest a vznik močových kamenů,
·         možnost selhání oběhového systému.
 
 
Jak správně dodávat tělu přísun aneb kdy pít
 
Byť se to může jevit jako nelogické opak je pravdou. Je podstatné – kdy a kolik dodat tělu potřebných tekutin. Zásadní je pít po celý den vyváženě. Je nevhodné pít pouze při pocitu žízně či po celodenní absenci dohnání přísunu tekutin večer. Jedná se o „šok“ pro tělo. Výsledkem není dodržení pitného režimu, ale potenciální poškození ogranismu mající negativní účinek na zdraví.
sklenice vody s citronem
 
Co se počítá a co již ne do pitného režimu
 
Všeobecně je již známo, že kafe odvodňuje a nelze konzumaci kávy zahrnovat do pitného režimu. Naopak, v případě vychutnání si lahodného doušku kávy je třeba o to více navýšit přísun tekutin. Pro adekvátní dodržování pitného režimu je ideální přísun tekutin v podobě čisté vody nebo balené, vhodnější je neperlivá voda. Taktéž neslazené čaje včetně bylinných jsou příhodnou volbou. Též ovoce a zelenina bohatá na vodu je zdrojem příjmu tekutin. Rovněž  lze započítat pití zeleného čaje v rozumné míře, neboť obsahuje stejně jako káva kofein, avšak podstatně v menším množství. Do příjmu tekutin lze zahrnout i polévky – v případě, že nejsou moc solené. Různé džusy, nektary, ochucené vody či limonády jsou méně vhodné z důvodu obsahu cukru a umělých sladidel i barviv. Mléko či kakao obsahuje bílkoviny, tudíž je považováno za potravinu a nelze považovat za tekutinu v rámci pitného režimu.
 
 
Pravidelný pitný režim je importantní pro lidské zdraví. Myslete na to! Některé negativní faktory vlivem nízkého příjmu tekutin se mohou projevit až po delším intervalu.