Rubriky
Životní styl

Hubnutí může být i nebezpečné

Hubnutí je jistě zdravé a velmi prospěšné pro náš organismus, ale pouze v případě, že se jedná o zdravý způsob hubnutí, a to vyrovnanou a vyváženou stravou, přiměřeným pohybem a hlavně pomalu a pozvolna.

Jojo efekt
To je proces, při kterém na drastických dietách člověk sice svou váhu shodí, ale během mnohem kratšího času, než mu zabralo shazování kil, je zase nabere. Navíc můžete nabrat více kil, než jste původně shodili. Právě toto označení je typické pro lidi, kteří drží drastické diety a neumějí si svou váhu udržet zdravě. Horší je, že tento jev je opakovaný a lidé, kteří drží tyto drastické diety, se z tohoto začarovaného kruhu často nemohou dostat pryč.

Nebezpečnější než obezita
Ukázalo se, podle nejnovějších výzkumů, že jo-jo efekt je o mnoho nebezpečnější než samotná obezita. Ukázalo se také, že více než padesát procent lidí, kteří drasticky hubnou podle diet, tedy vynechávají které druhy jídla úplně a jiná zase konzumují v přemrštěném množství, trpí právě tímto jo-jo efektem. Navíc se ukazuje, že lidé, kteří se snaží o zhubnutí většího množství váhy, se pouze snaží o diety a nemění nijak svůj přístup k jídlu ani ke svému vlastnímu tělu.

–          Rizika nemocí
Jo-jo efekt může mít za následek poškození srdce. Pokud se vám totiž nedají udržet vaši váhu v normě a na přibližně stejném čísle, dokáže to rozhodit jednak náš metabolismus, ale také hormonální rovnováhu. Zvyšuje také onemocnění kardiovaskulárních cest. Pokud navíc neumíte držet svou váhu na stejné úrovni, může se stát, že začnete nekontrolovatelně tloustnout bez jakéhokoliv přičinění, a to i daleko více, než vážili předtím, než drasticky zhubli.

POŠKOZENÍ SRDCE
Podle analýzy, která proběhla pod taktovkou vědců z Rhode Islandu se ukázalo, že mezi dvěma sty tisíci žen ve věku nad padesát plet až čtvrtina z nich v posledních patnácti letech propadla jo-jo efektu. Také se ukázalo, že u těchto žen je až čtyřikrát větší riziko srdečního infarktu než ženy, které sice měly nadváhu, ale jejich hmotnost zůstala na přibližně stejných hodnotách.

ZVÝŠENÝ TLAK
Lékaři také varují před tím, že drastické změny váhy mohou zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, ale také hladinu cukru v krvi a cholesterolu. Ovšem pokud nastane snížení váhy, tyto hodnoty se v krvi nemění.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup