Republika jižní Afrika – země protikladů

Nejbohatším africkým státe, který všechny ostatní státy na černém kontinentu strčí do kapsy – to je Republika jižní Afrika, donedávna známá pod zkratkou JAR (Jihoafrické republika). Země bohatá na suroviny si vydobyla světový věhlas. V podmínkách, s nimiž se ostatní africké státy nedokázaly poprat, vytvořili jihoafričané ekonomického giganta. Nicméně i v tomto rozvinutém světě najdeme výrazné neduhy, které jí brání v ještě větším rozkvětu.
přístavní město

Kolonialisté, kteří zůstali

Většina Afriky byla v devatenáctém a dvacátém století rozdělena mezi evropské koloniální mocnosti. Především Francouzi a Angličané se činili, pozadu ale nezůstávaly Portugalci, Belgičané, Italové, Němci či Holanďané. Právě ti nejvíce „působili“ na jihu světadílu. Po zborcení koloniální soustavy v 60. letech, kdy většina států získala zpět svoji samostatnost, se Evropané vrátili zpět do svých původních domovin. To ale mělo za následek kritický nedostatek vzdělaných lidí a africké ekonomiky trpěly (a trpí dodnes).
V Republice jižní Afrika však holandští obyvatelé zůstali. Nyní tvoří zhruba 10% populace, což je rozhodně největší číslo ze všech států na jih od Sahary. A tím dali základ obrovskému ekonomickému růstu, neboť byli schopni odolat penězům z Číny, USA a dalších mocností, které měly za úkol skoupit drahocennou půdu a doly. Dostatečný počet vzdělaných lidí pak také dokázal vytěžené suroviny (mj. zlato, diamanty, platinu, uhlí…) nejen dostat ze země, ale také je zpracovat. A za výrobek dostanete více peněz než za surovou surovinu!
non-násilí

Problémy

Jenže běloši se zároveň podepsali pod nejhorší kapitolu dějin novodobé republiky. Tou je politika apartheidu, totálního vyčlenění černochů ze společnosti. Tato rasistická politika skončila až v 90. letech minulého století (díky Nelsonovi Mandelovi).
Další obtíží je nekonečný a nezvládnutý boj proti šíření viru HIV. V Jihoafrické republice jím trpí více než 25% populace. 
V současné době stát ohrožují také útoky na bílé farmáře. To dokazuje, že staletí páchaných zločinů na černošském obyvatelstvu nejsou zapomenuta. Navíc právě běloši drží většinu bohatství země a černoši žijí v nepříznivých podmínkách.
I přesto se na jihu Afriky daří budovat velmi prosperující stát. Pakliže se podaří uklidnit situaci ve společnosti, existuje velká naděje, že se něčemu přiučí i okolní chudé státy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup