Rubriky
Peníze

Peníze jsou různé

Všechno a všude stojí nějaké peníze. Jak u nás doma, tak i kdekoliv v zahraničí, si můžeme pořizovat to, co potřebujeme, a tady stejně jako tam si to musíme obvykle koupit za peníze. Jenže ti, kdo nesedí jenom doma a přinejmenším nakoukli do zahraničí, dobře vědí, že jakmile opustí našinec rodnou hroudu, jsou mu jeho koruny v podstatě k ničemu. Protože o ně cizí obchodníci nejeví zájem.

Že by koruny pozbývaly při opuštění země svoji hodnotu? Ne, tu mají i nadále. Ale v cizí zemi se prostě platí jinými penězi než těmito, a chce-li tam tedy člověk za něco platit, musí si pořídit měnu, jež je v oněch končinách v oběhu a jež je akceptována.

čínská měna

K pořizování si takových cizích peněz obvykle slouží směnárny či banky. Člověk tam zajde a za své peníze dostane ty cizí, a to v určitém vzájemném poměru. Pokud se tedy taková směna uskutečnit dá, protože zatímco třeba u nás si za koruny pořídíme snad všechny hlavní měny, v zahraničí tomu tak být nemusí. A sice proto, že ne všechny měny všude akceptují, ne se všemi operují. A tak je nejednou záhodno pořídit si zahraniční měnu za koruny doma. Anebo si pořídit nějakou univerzálně uznávanou měnu, kterou pak lze směnit kdekoliv.

A čím to, že není měna jako měna https://nebankovnihypoteky.net/neni-mena-jako-mena/? Proč se některé peníze uznávají více než jiné, proč lze jedny uplatnit kdekoliv a jiné ne?

rubly v kapse

V zásadě jde o to, že peníze samy nic neznamenají. Jsou to jenom jakési poukázky, za něž je něco teoreticky k dostání. A proto jsou peníze s mnohaletou tradicí nebo peníze značně rozšířené ve vyspělém světě, u nichž není o jejich jistotě pochyb, a jsou tu i ty, jež prostě mají zanedbatelný lokální význam a panují určité pochyby o jejich kvalitě. A ty první tak akceptuje kdekdo, zatímco ty druhé jsou na tom hůře.

A jak se peníze směňují navzájem? Pochopitelně tak, aby byla zachována rovnováha, aby se některé někde nehromadily, zatímco by jinde scházely. K čemuž slouží směnný kurs. Kurs, který dělá z některých měn hvězdy, zatímco z jiných outsidery. A má-li se něco říci o naší měně, je ještě ve srovnání s těmi uznávanými hodně co dohánět.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup