Rubriky
Technika

Závěrečná fáze výroby papíru probíhá na papírenském stroji

Než přejde výroba papíru do závěrečné fáze, musí se nejprve připravit celulózová vláknitá směs, která pak přechází v tzv. papírovinu. Papírovina je již konečný produkt, připravený pro zpracování na papírenském stroji, a ta se liší podle druhu vyráběného papíru. Je to již rozemletá směs se speciálními plnidly, případně klížidly na bázi škrobů nebo přírodních pryskyřic.
zmuchlaný papír
Nejprve se papírovina (kašovitá papírenská směs) objeví na třídící lince, kde se zbavuje nečistot, zejména malých kamínků písku, drobných uzlíků a dalších větších pevných částic, které se nedají rozemlít. Pak se směs prosévá skrze síto, propadává jím voda a směs pomalu vysychá. Síta mohou mít tvar válce, nebo jsou plošná. Po zbavení přebytečného množství vody se směs lisuje.
Následují dvě poslední procedury, tou první je sušení ve speciálních sušicích kovových bubnech, které se zahřívají na požadovanou teplotu. Sušení probíhá v průběhu výroby víckrát za sebou, aby se předcházelo potrhání papírových svitků, které jsou ještě mokré nebo vlhké. Na závěr se papír vyhlazuje horkými kalandry, což jsou vyhřívané mohutné válce z nerezové oceli a s velmi lesklým povrchem. Mezi nimi papírové role projíždí a za působení tepla a tlaku dochází k jejich zpevnění.
srdce v knize

Znáte české papírny?

Snad nejrozsáhlejším papírenským komplexem v České republice jsou Krkonošské papírny a.s. Vyrábí se tu především poštovní obálky, pokladní kotoučky, různé tiskopisy, a balicí a kancelářský papír.
připravený papír
Papír se produkuje také v Brně. V Papírnách Brno a.s. se již dlouhou dobu vyrábí kroužkové záznamníky, zápisníky, kroniky, skicáky, sešity do školy, poznámkové bločky a velké bloky, ale i papírové obaly, nebo dokonce obří papírové role a roury.
Papírna Velké Losiny a.s. je jednou z nejstarších ručních provozoven v Evropě. Ručně vyráběný papír je velmi žádaný nejen v tuzemsku, ale i v mnoha zemích světa.
Papírny Větřní a.s. nedaleko Českého Krumlova se specializují na novinový papír a také na tiskařskou výrobu reklamních prospektů, katalogů a časopisů. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup